Německý technologický gigant Bosch rozhodně nezaspal nastupující novou éru v dopravě a stal se předním světovým dodavatelem pohonů do elektrokol vyšší a nejvyšší kategorie. KTM si vždy vybírá pro svá elektrokola ty nejlepší systémy, které se nabízí, proto i s firmou Bosch spolupracuje už řadu let a ve své nabídce má naprostou většinu elektrokol právě s tímto systémem.

Základní charakteristiky

Motor je umístěný ve středu kola a umožňuje nejefektivněší využití energie. Z tohoto důvodu a také díky vysoce vyspělé elektronice řízení pohonu vykazují elektrokola s pohonem Bosch s relativně malými a lehkými bateriemi velkých dojezdů. Jejich vysoký kroutící moment až 75 Nm i při nízkých otáčkách šlapání zajištuje, že i nejtěžší terénní stoupání vyjedete s naprostou lehkostí. Motory Bosch vyžadují k montáži speciálně pro ně vytvořené rámy kol, nelze tedy systém Bosch namontovat na běžná jízdní kola. Umístění motoru uprostřed má kladný vliv na vyvážení elektrokola. Společně s baterií umístěnou na dolní rámové trubce se elektrokola s pohonem Bosch vyvážením nejvíce podobají klasickým jízdním kolům.

Kontrolu na elektrokolem zajišťují displeje a tlačítka Bosch.  U elektrokol KTM je to nejčastěji velký displej Bosch Intuvia umístěný uprostřed řidítek, který zajišťuje perfektní přehled o jízdě a veškeré obvyklé funce cyklocomputeru. Ovládací tlačítka pohonu jsou od displeje oddělena, a umístěna k madlům řidítek, což značně vylepšuje pohodlnost a jednoduchost ovládání pohonu. U nejvyššího krosového modelu KTM ve standardu nebo na přání na jakémkoliv elektrokole KTM může být velký barevný GPS displej Bosch Nyon s navigací a desítkami dalších funkcí. U nejdostupnějších modelů je pak jednodušší displej Bosch Purion. Všechny typy ovládání nabízí 5 stupňů podpory: OFF (podpory vypnuta), ECO, TOUR, SPORT nebo eMTB, TURBO. Mód eMTB je novinkou sezóny 2018 pro systémy s motorem Performance CX (starší elektrokola s tímto motorem automaticky získávají po upgradu softwaru). V tomto režimu systém automaticky dle analýzy tlaku jezdce na pedály plynule mění sílu podpory v rozsahu 120% až 300% podávaného výkonu tj. v rozsahu stupňů TOUR až TURBO. Můžete se tak soustředit čistě na jízdu a namusíte řešit jaký stupeň zařadit. Ideální je to zejména pro sportovní jízdu v proměnlivém terénu.

Velmi lehké baterie o hmotnosti pouhých 2,5-2,8 kg poskytují dostatek energie i na dlouhé vyjížďky, maximání dojezd je až 230 km, běžný dojezd i v kopcovitém terénu kolem 80-120 km. Klasické baterie Bosch Powerpack mohou být umístěny v rámu na dolní rámové trubce nebo v nosiči a mají kapacitu 400 Wh nebo 500 Wh. Novinkou od sezóny 2018 je baterie Bosch Powertube o kapacitě 500 Wh, která je již plně ukrytá v rámu kola.

Systém Bosch patří také k nejspolehlivějším a nejlehčím na trhu a umožňuje stavět elektrokola o hmotnosti od 19 kg.

Motory Bosch

KTM na svých elektrokolech používá několik výkonnových variant motorů Bosch. Na naprosté většině modelů je to nejsilnější motor Performance CX, dále Performance, Active 2018, Active 2018 PLUS a Active. Všechny motory poskytují v základním nastavení podporu do 25-27 km/hod. Na rozdíl od jiných systému je vypínání a zapínání podpory při překonávání rychlostní hranice velice plynulé.

 Do motorů jsou integrována tři čidla měřící krouticí moment, frekvenci šlapání a rychlost. Tyto hodnoty zaznamenávají s vysokou přesností 1000x za sekundu a vyhodnocují v moderní 32-bitovém procesoru. Výsledkem je co nejefektivnější a nejpřirozenější jízda.

Vysoká citlivost měření a ovládání pohonu dokonce umožňuje u kol, která jsou vybavena klasickou přehazovačkou, zajistit kvalitnější řazení. Ve chvíli, kdy dáte povel k přeřazení přehazovačkou, motor tuto situaci pozná a reaguje okamžitým snížením kroutícího momentu a jeho opětovným zvýšením po naskočení řetězu na zvolený pastorek. To nejenom zajišťuje plynulejší chod řazení, ale i snižuje opotřebení komponent - řetězu, kazety, přehazovačky.

Pro lepší přenos výkonu motoru a menší namáhání a chod řetězu jsou u motorů kliky s malými převodníky. U horských kol 14, 15 zubů, u krosových kol 18 zubů. Nemusíte se ovšem obávat, že převod bude příliš lehký, kole je „zpřevodováno“ uvnitř motoru 2,5x, tj. převodník 15 zubů odpovídá přibližně 38 zubům klasikého převodníku. Převodníky lze měnit v rozsahu od 14 do 20ti zubů a tak si změnit zpřevodování elektrokola.

 

Motor Bosch PERFORMANCE CX

Motor Bosch Performance CX je momentálně to nejvýkonnější co Bosch nabízí. Velká síla do největších kopců, nejtěžších terénů, pro největší zábavu. Každý, kdo si rád úžije pocit svižné sportovní jízdy i v nejtěžších terénech ocení jeho vysoký kroutící moment. Snadno se rozjedete z místa i do prudkých kopců, protože motor poskytuje vysoký kroutící moment už při prvním záběru do pedálů a i při nízkách otáčkách šlapání. Velmi vhodný je i pro jezdce s nadváhou nebo se zdravotními problémy. Velká většina horských a krosových elektrokol KTM od sezóny 2017 je vybavena právě tímto motorem.


Základní parametry motoru PERFORMANCE CX:

Maximální kroutící moment 75 Nm.

Nominální výkon 250 W, maximální výkon 600 W.

Hmotnost 3,8 kg.

Stupně podpory v % podávaného výkonu:

ECO 50, TOUR 120, eMTB 120-300, TURBO 300.

Novinkou 2018 je režim podpory eMTB určený zejména pro sportovní jízdu v terénu. Nemusíte řešit přepínání podpory, systém sám vyhonocuje aktuální potřeby dle tlaku na pedály a poskytuje optimálníl podporu v rozsahu režimů TOUR až TURBO.

 

Motor Bosch PERFORMANCE

Před příchodem motoru PERFORMANCE CX v roce 2016 byl tento motor nejsilnější od Bosche a hojně využívaný na horských a krosových elektrokolech KTM. Poskytuje stále velmi vysoký výkon a kroutící moment, se kterým zdoláte i velmi prudké kopce s lehkostí. Oproti motoru CX je pocitově jeho síla více plynulá, stále máte k dispozici velkou sílu, ale není již vyloženě sportovní v těžkém terénu. Velmi vhodný je i pro jezdce s nadváhou nebo se zdravotními problémy. Pro sezónu 2018 jsou u KTM těmito motory vybavena výkonnější městská a cestovní elektrokola.

Základní parametry motoru PERFORMANCE:

Maximální kroutící moment 63 Nm.

Nominální výkon 250 W, maximální výkon 570 W.

Hmotnost 3,8 kg.

Stupně podpory v % podávaného výkonu:

ECO 50, TOUR 120, SPORT 190, TURBO 275.

 

Motor Bosch ACTIVE 2018

Zcela nový motor od sezóny 2018. Oproti předchozímu motoru Active je o 25% menší, téměř kilogram lehčí a získal elegantnější tvar a design. Při vypnuté podpoře má praktický nulový odpor. Pokud je vaše představa využívání elektrokola pro časté jízdy do práce na nákupy a pro pohodové dlouhé víkendové výlety, je Bosch Active Line to nejlepší, co si můžete dopřát za dostupnou cenu. Tento pohon jistě také ocení méně zkušení cyklisté, pro jeho plynulejší a méně agresivní charakteristiku pomoci. S motorem Active dosáhnete cca o 10-20% delší dojezd než se silnějšími motory Bosch. V nabídce KTM jsou tyto motory vždy u nejdostupnějších modelů jednotlivých typů elektrokol.

Základní parametry motoru ACTIVE 2018:

Maximální kroutící moment 40 Nm.

Nominální výkon 250 W, maximální výkon 415 W.

Hmotnost 2,9 kg.

Stupně podpory v % podávaného výkonu:

ECO 40, TOUR 100, SPORT 170, TURBO 250.

 

Porovnání jednotlivých motorů Bosch

Baterie Bosch

Lithium-ion baterie Bosch patří mezi nejlehčí na trhu s hmotností od 2,5 do 2,8 kg, přesto díky efektivnímu systému pohonu nabízí vysoké dojezdy elektrokola.

Baterie je možné nabíjet jak přímo na elektrokole tak i sundané. Mají krátkou dobu nabíjení od 2,5 do 4,5 hod (dle kapacity baterie).

Baterie Powerpack se nabízí ve třech různých kapacitách 500 Wh, 400 Wh, 300 Wh (baterie 300 Wh není v nabídce KTM). Novinkou sezóny 2018 je baterie Powertube, která je zcela ukrytá v rámu elektrokola a má kapacitu 500 Wh.

Baterie Bosch se vyznačují velkou spolehlivostí a mimořádnou životností. Z naší zkušenosti fungují bez problému 7 let i déle s malým snížením kapacity cca 10-20%.

Baterie obsahuje vyspělou elektroniku, která neustále kontroluje její možné poškození nebo přetížení. To zajišťuje velmi vysokou bezbečnost baterií Bosch.

 

Baterie Bosch POWERPACK 500, 400, 300

Standardní baterie Bosch používané od sezóny 2014 (ve verzi 400 Wh) a 2016 (500 Wh). Verze 300 Wh se na elektrokolech KTM až na jednu vyjímku nepoužívá.

Jsou ve verzi rámové bateria na spodní rámovou trubku nebo nosičové baterie u městských typů elektrokol.

Baterie s různou kapacitou jsou na elektrokole kompatibilní a tedy plně zaměnitelné.

 

Baterie Bosch POWERTUBE 500

Novinka od sezóny 2018. Baterie má uzký valcovitý tvar, který umožjňuje ji integrovat zcela do stavby rámu elektrokola.

Kapacita a další vlastnosti jsou shodné s klasickou baterií POWERPACK 500.

 

 

 

 
Porovnání baterií Bosch

 

Předpokládaný dojezd s různými bateriemi a motory Bosch
A kolik na tom najedu na jedno nabití? To je samozřejmě otázka, se kterou se nejčastěji setkáváme. A čím déle elektrokola prodáváme a čím více máme informací, tím méně máme jednoznačnou odpověď. Na tom stejném elektrokole některý uživatel najezdí sotva 40 km, jiny přísahá, že běžně přes 200 km. Z naši zkušeností se nejčastěji reálný dojezd s pohony Bosch pohybuje mezi 60-120 km.

Ovšem faktorů, které tuto hodnotu ovlivňují je celá řada:

Typ motoru a kapacita baterie.

Celková hmotnost - jezdce, elektrokola, vybavení.

Výběr stupňů podpory.

Řazení převodů - frekvence šlapání.

Průměrná rychlost jízdy.

Četnost brzdění a rozjezdů.

Celkový aerodynamický odpor, který je nejvíce ovlivněn posedem jezdce.

Typ pneumatik a míra jejich nahuštění.

Teplota okolí.

Profil trasy - horský, kopcovity, rovinatý.

Povrch trasy - hladký asfalt, uježděné terénní cesty, hrubý terén, blátivý terén, sníh.

Síla větru.

 

Bosch poskytuje zajímavý simulátor dojezdu za různých podmínek (kliknutím na obrázek):

Displeje Bosch

Displej a ovládací tlačítka spojují jezdce s ovládáním elektropohonu a opačným směrem mu poskytují základní nebo i velice rozsáhlé informace o jízdě.

Bosch nabízí tři typy displejů ke svým elektropohonům. Minimalistický PURION standardní INTUVIA a obrovským monožstvím funkcí našlapaný GPS displej NYON.

 

Displej Bosch PURION

Jednoduchý minimalistický displej se základními funkcemi tachometru a informací o elektrokole: aktuální rychlost, ujeté kilometry jízdy, celkové ujeté kilometry, ukazatel stupně podpory, ukazatel stavu baterie, předpokládaný dojezd.

Tlačítka ovládání elektrokola (změny stupně podpory) jsou součástí displeje.

Fukce WALK samostatná jízda elektrokola rychlostí 6 km/hod.

Novinka sezóny 2017. Na elektrokolech KTM na nejdostupnějších modelech a některých stylových městských modelech (MACINA GRAN, MACINA FLITE) od modelové řady 2018.

 

Diplej Bosch INTUVIA

Velký klasický monochromatický displej, který ale poskytuje kompletní přehled o parametrech jízdy a velice komfortní a bezpečné ovládání.

Zobrazované funkce: aktuální rychlost, průměrná rychlost, maximální rychlost, ujetá vzdálenost, celková ujetá vzdálenost, doba jízdy, hodiny, předpokládaný dojezd, stav baterie, ukazatel zvoleného stupně podpory, ukazatel podpory motoru při jízdě, doporučení řazení.

Fukce WALK samostatná jízda elektrokola rychlostí 6 km/hod.

Micro USB vstup/výstup pomocí kterého můžete dobíjet např. mobilní telefon.

Displej je umístěm uprostřed řidítek pro snadný a bezbečný přehled, tlačítka ovládání elektropohonu jsou odděleně na levé straně řidítek. Pro jejich ovládání není třeba sundávat ruku z řidítek což značně zvyšuje bezpečnost a komfort.

V sezóně 2018 je tímto displejem vybavena naprostá většina elektrokol KTM.

 

Displej Bosch NYON
NYON je víc než je tachometer, je to takový "chytrý telefon" na řídítkách - 4" barevný GPS displej s mnoha funkcemi a propracovanou konektivitou.

Stejně jako displej INTUVIA je umístěm uprostřed řidítek pro snadný a bezbečný přehled, tlačítka ovládání elektropohonu jsou odděleně na levé straně řidítek. Pro jejich ovládání není třeba sundávat ruku z řidítek což značně zvyšuje bezpečnost a komfort.

K displeji je možno se připojit pomocí Wifi i Bluetooth.

V základní výbavě má v sezóně 2018 tento displej nejvyšší model krosového elektrokola KTM - MACINA CROSS 11 CX5+ v pánském i dámském provedení. Je možné jakékoliv elektrokolo KTM upgradovat na displej NYON. Cena kompletního kitu NYON je 10 990 Kč.

Nabízí 3 základní funkční obrazovky: informace o jízdě, navigace, fitness informace, statistické informace a nastavení.

 

Obrazovka informace o jízdě:

Základní obrazovka nabízí přehled funkcí o jízdě a pohonu elektrokola: aktuální rychlost, průměrná rychlost, ujetá vzdálenost, hodiny, grafický ukazatel vlastního výkonu šlapání a výkonu motoru, ukazatel zvoleného stupně podpory, předpokládaný dojezd, aktuální stav baterie, doporučení řazení.

 

 

 

Obrazovka navigace:

Do displeje je možné stahovat mapové podklady Open Street Map všech zemí světa. Paměť o velikosti 8 GB umožňuje mít v přístroji nahráno více map současně.

Trasy je možné plánovat přímo v displeji, na počítači na stránkách ebike-connect.com nebo v chytrém telefonu v aplikaci eBike Connect.

Při plánování trasy (spojení dvou bodů) je nabízeno několik typů tras: nejrychlejší (Fast), malebná (Scenic) a terénní (Mountainbike).

Absolvované trasy můžete uložit pro navigaci při další jízdě.

Zobrazení navigace v 2D nebo 3D módu.

Obrazovka navigace zobrazuje: 2D mapa nebo 3D navigace, ručka kompasu, upozornění na odbočení a vzdálenost od odbočení, vzdálenost do cíle, předpokládaná doba příjezdu do cíle, aktuální rychlost, hodiny.

Během spuštěné navigace se zobrazují překrytím aktuální upozornění na odbočení i v ostatních provozních režimech (obrazovkách).

 

Obrazovka fitness:

Nezáleží jestli jezdíte pro zdraví, vylepšení postavy nebo se jedná o vážný trénink. Nyon vám umožňuje sledovat veškerá data k podávanému výkonu.

Elektrokolo přesně měří vaši sílu, kterou šlapete do pedálů a kadenci šlapání a z toho vypočítává energii, kterou spotřebováváte. Data se ještě zpřesní použitím snímacího pásu Polar a měřením aktuální tepové frekvence.

Elektrokolo s pohonem Bosch a displejem Nyon plně nahradí velmi drahé měřiče podávaného výkonu (tzv. wattmetry), se kterými dnes trénuje většina profesionálních i amatérských závodníků.

Obrazovka v režimu fitness zobrazuje: Aktuální výkon (watt) nebo při použití hrudního snímacího pásu (kompatibilní je Polar H7) aktuální tepová frekvence, aktuální frekvence šlapání, tréninkový efekt, spálené kilokalorie, aktuální  rychlost, čas jízdy, hodiny.

 

  Obrazovka statistické informace:

Tato obrazovka nepřínáší téměř žádné aktuální informace o jízdě, pouze některé statistické a funkční informace: Hodiny, aktuální stav baterie, stav spojení (Wifi, Bluetooth), informace o verzi firmware, aktuální rychlost, nejvíce ujetých km za měsíc, ujeté km ve srovnání s předchozím měsícem, celkový počet kilometrů, graf ujetých kilometrů denně za posledních 30 dní.

 

 

Obrazovka nastavení:

V tomto režimu můžete provádět základní nastavení displeje. Jejich podrobný popis je uveden v návodu.

 

Konektivita displeje Bosch Nyon

Displej je možno propojit s telefonem prostřednictvím Bluetooth nebo přes Wifi s počítačem.

Bosch poskytuje zdarma aplikaci pro chytré telefony Bosch eBike Connect (pro Android i iOS) a webový portál www.ebike-connect.com.

Displej Nyon tvoří s aplikací a portálem ucelený systém informací a možností. Aplikaci i portál můžete používat k přípravě tras s následným nahráním do displeje. Dále zde můžete svoje trasy automaticky archivovat a získávat tím řadu přehledů a vašich jízdách.

Přes aplikaci můžete z App Store nebo Google Play Store zakoupit prémiové funkce displeje Nyon: možnost individuálního nastavení jednotlivých stupňů podpory elektrokola, přesnější informace o dojezdu elektrokola z topografie zadané trasy, uživatelské nastavení designu jednotlivých obrazovek displeje.

Na displeji se vám zobrazují informace o přijatých SMS do vašeho telefonu pokud ho máte např. v kapsi nebo brašně (na dosah Bluetooth).

Nabíječky Bosch

Nabíječky Bosch se vyznačují kompaktními rozměry, nízkou váhou a velkou rychlostí nabíjení.

 

Standardní nabíječka Bosch

Nejrychlejší nabíječka Bosch s nabíjecím proudem 4A. Doba nabíjení (ze zcela vybitého stavu do plně nabitého) baterie PowerPack 400 je 3,5 hod, baterií PowerPack 500 a PowerTube 500 je 4,5 hod.

Je možné ji použít v sítích s napětím 220-240 V.

Zachovává si kompaktní rozměry 190x86x54 mm a nízkou hmotnost 800 g.

K téměř všem elektrokolům KTM je standardně dodávána tato nabíječka.

 

 

Kompaktní nabíječka Bosch

Je o 40% menší než standardní nabíječka Bosch. Má rozměry 160x75x45 mm a hmotnost 600 g. Ideální jako příruční nabíječka na cesty.

Pomalejší nabíjení s nabíjecím proudem 2A. Doba nabíjení (ze zcela vybitého stavu do plně nabitého) baterie PowerPack 400 je 6,5 hod, baterií PowerPack 500 a PowerTube 500 je 7,5 hod.

Je možné ji použít v sítích s napětím 100-240 V.

Standardně jsou touto nabíječkou vybaveny nejnižší modely z horských a krosových elektrokol KTM.